У Историјском архиву Шумадије одржана је промоција књиге "Устаничка Србија - народ и земља" др Уроша Шешума. О књизи су поред аутора говорили др Жарко Илић и др Александар Савић.
Акценат предавача био је на судбини српског становништва у време сукоба Турске империје и Аустроугарске. Кроз призму појединачних породичних прича, др Шешум је живописно дочарао период од првих устаничких дана до стицања делимичне самосталности под кнезом Милошем Обреновићем.
Део излагања био је посвећен улози Делиграда, највећег фортификационог подухвата Устаничке Србије. Овај стратешки важан положај омогућио је 1806. године стабилизацију јужне границе и ширење ослободилачког покрета. Чак и у тешким тренуцима 1813. године, херојска одбрана Делиграда помогла је очувању локалног становништва и створила услове за каснији Други српски устанак.
Занимљиво је да локално становништво, за разлику од других крајева Србије, није бежало преко Саве и Дунава, већ је уточиште налазило у оближњим збеговима и манастирима, посебно у манастиру Свети Роман.
Посебно је истакнуто да је српску државу обновио народ, што представља јединствен пример у европској историји тог времена.
Прилог РТК